Alkoholizm, tytułowa, film, książka, literatura, forum , komentarze  
     Home        Filmy        Książki        Teksty        Forum        Kontakt      
   
   

SERWIS


FILMYKSIĄŻKI


TEKSTY
 
Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików
Pomocne zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików, szczególnie w pierwszych miesiącach abstynencji.


1. Rozważnie informuj innych o swoich problemach z alkoholem. Nie tłumacz i nie usprawiedliwiaj się. Zdecydowanym i stanowczym głosem odmawiaj, mówiąc – NIE PIJĘ!. Powtarzaj to do skutku. Możesz jeżeli uznasz, że pomaga Ci to w utrzymywaniu trzeźwości powiedzieć innym, że jesteś osobą uzależnioną od alkoholu i nie pijesz.

2. Unikaj spotkań towarzyskich, na których pije się alkohol. Zrezygnuj z towarzystwa osób, z którymi wcześniej piłeś alkohol.

3. Zadbaj, aby w Twoim domu nie było żadnego alkoholu, nie zgadzaj się, aby go tu przynoszono.

4. Pamiętaj o tym, że wypicie piwa lub szampana „bezalkoholowego” jest tak samo niebezpieczne dla Twej trzeźwości, jak wypicie innego alkoholu.

5. Pamiętaj, że niektóre produkty spożywcze, ciastka, cukierki, czekoladki, lody, kremy, oferowane w kawiarniach kawy „smakowe” w swoim składzie mogą zawierać alkohol. Spożycie produktów zawierających nawet śladowe ilości alkoholu może wyzwolić trudny do opanowania głód alkoholowy

6. Używanie kosmetyków z zawartością alkoholu, np. odświeżaczy do ust, wody po goleniu, dezodorantów, może wyzwolić nie zawsze uświadamianą przez Ciebie chęć wypicia alkoholu.

7. Zwracaj uwagę na leki. Zawsze sprawdzaj czy lek nie zawiera alkoholu. ZREZYGNUJ z zawierających alkohol kropli, nalewek, środków do nacierania ciała, preparatów do płukania ust. Korzystając z porady lekarskiej informuj, że jesteś alkoholikiem i nie używasz leków zawierających alkohol. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij z lekarzem Poradni Odwykowej.

8. Odżywiaj się regularnie. Syty odczuwasz mniejszą chęć do napicia się.

9. Pij duże ilości płynów – wody mineralne, soki owocowe, herbaty ziołowe, np. mięta, melisa itp., zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na płyny.

10. Zrezygnuj z używania do „poprawy nastroju” mocnej herbaty, kawy, leków, napojów energetyzujących np. Red Bull lub innych substancji psychoaktywnych. Używanie ich prowadzi do nawrotu picia.

11. Systematycznie (co najmniej raz w tygodniu) uczęszczaj na mityngi wybranych przez siebie grup Anonimowych Alkoholików.

12. Korzystaj z pomocy kolegów i przyjaciół z AA. W trudnych dla siebie sytuacjach, korzystaj z wsparcia trzeźwiejących alkoholików. Gdy trzeba , nie wahaj się - DZWOŃ! Ustal zapisz sobie telefon zaufania Anonimowych Alkoholików

13. Na pierwszym miejscu stawiaj trzeźwość. Zadania wykonuj systematycznie, z uwagą, nastawiaj się na sukces.

14. Prowadź regularny tryb życia, dużo spaceruj, gimnastykuj się. Uprawiaj sport, aby zwiększyć swoja odporność na zmęczenie.

15. Spożywaj ciemne pieczywo, drób, ryby, otręby, orzechy, warzywa (szpinak, marchew, kapusta), mleko, itp., aby uzupełnić w organizmie zasoby witaminy B.

16. Dbaj o pogodę ducha. Bądź tolerancyjny, dbaj o siebie. W codziennym życiu wykorzystuj modlitwę o pogodę ducha.


Powrót do tekstów
   
     
  ALKOHOLIZM :: filmy o alkoholizmie, książki, literatura, teksty AA i terapeutyczne :: komentarze, forum, wyszukiwarka